Dudak okumasını bir sonraki seviyeye taşıyın. Ben bu eğitim sürecinin devamını www.yasaminiguzellestir.com sitemde devam ediyor olacağım. Çünkü beden dili sadece dudaklardan ibaret kalmamalı ve diğer tüm işaretler doğru algılanmalı diye düşünüyorum.

Bir müşterinin ne düşündüğünü bilmek, bir satışı kapatmak için çok önemlidir. Patronunuzun ne düşündüğünü bilmek, projeleriniz için kıt kaynaklar elde etmek veya bir gün izin almak için kritik öneme sahiptir. Eşinizin, arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin ne düşündüğünü bilmek, davranışlarını etkilemek için çok önemlidir.

Kimse zihinleri okuyamaz, ancak sözsüz hareketleri gözlemleyerek ve beden dilini okumayı öğrenerek yaklaşabilir. Örneğin, dudaklarımız genellikle sözlerimizden daha yüksek sesle konuşur.

Büzülmüş Dudaklar

Dudakların hafif, neredeyse algılanamaz, büzüşmesi veya yuvarlanmasıdır. Bu jest muhalefet veya anlaşmazlığa işaret eder. Büzülme ne kadar belirgin olursa, anlaşmazlık o kadar yoğun olur. Büzülmüş dudaklar, bir kişinin zihninde söylenen veya yapılanın aksine bir düşünce oluşturduğu anlamına gelir.

Bir kişinin ne düşündüğünü bilmek size bir avantaj sağlar; işin püf noktası, karşıtlıklarını dile getirme fırsatı bulamadan fikrini değiştirmek. Bir görüş veya karar yüksek sesle ifade edildikten sonra “tutarlı psikolojik prensibi” nedeniyle bir kişinin fikrini değiştirmek daha zor hale gelir. Karar verme bir dereceye kadar gerilime neden olur. Bir kişi bir karar verdiğinde, gerginlik dağılır. Fikrini değiştirme olasılıkları daha düşüktür, çünkü bunu yapmak, ilk kararlarının kötü bir karar olduğunu kabul etmenin, dolayısıyla artan gerilime neden olduğu anlamına gelir. Mafsallı bir pozisyonu korumak, değişim argümanları ne kadar ikna edici olursa olsun, karar verme sürecinden tekrar tekrar daha az endişeye neden olur. Başka bir deyişle, insanlar bir şey söylediğinde, söyledikleriyle tutarlı olma eğilimindedirler.

via GIPHY

Dudakların Isırılması

Kişinin zihnini okumak” için başka bir teknik de dudak ısırması izlemek. Dudak ısırığı, üst veya alt dudağın dişlerle yumuşak bir ısırma veya çekilmesidir. Bu sözsüz jest, bir kişinin bir şey söylemek istediğini, ancak bunu söylemekten çekiniyor olduğunu gösterir. İnsanlar genellikle kendilerini ifade etmekte tereddüt ederler, çünkü söylediklerinin konuştukları kişiyi rahatsız edeceklerini veya kendilerini kötü göstereceklerini düşünürler.

Satış görevlileri, müşterilerinin zorluk çektiği konuları hızlı bir şekilde tanımlayabilir ve daha sonra olası satın alma engellerinin üstesinden gelmek için stratejiler kullanabilir. Çalışanlar hangi konuların amirleri için duyarlı olduğunu bileceklerdir. Eşinizin veya arkadaşlarınızın söylediğiniz bir şeye itiraz ettiğini bilmek, ileride daha etkili iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

İnsanların kendilerini tam olarak ifade etmelerini istemek empatik bir açıklama yapmak kadar kolaydır. Empatik ifadeler “Yani siz” ile başlar, ardından onları endişelendiren konu veya fikir gelir. Örneğin, “Yani sattığım ürünün çok pahalı olduğunu düşünüyorsunuz.” Empatik ifadeler, insanların kendilerini açıkça ifade edebilecekleri tehdit edici olmayan bir ortam yaratır. Empatik bir ifade iz bırakmazsa, insanlar muhtemelen iddiayı düzeltir ve endişelerinin gerçek nedenini paylaşırlar.

Dudakların Sıkılaştırılması

via GIPHY

Sanırım en çok merak edilen de budur.

Dudak sıkışması, üst dudak ve alt, genellikle dudakları gizleyen sıkı bir mühür oluşturduğunda ortaya çıkar. Dudak sıkışmasının dudak ısırmasına benzer bir anlamı vardır, ancak daha olumsuz bir çağrışımla: İnsanlar bir şey söylemek ister, ancak kelimelerin çıkmasını önlemek için dudaklarını sıkıştırırlar.

Bir FBI Özel Temsilcisi şunu söylemiştir: Şüphelilerin itiraf etmeden hemen önce dudaklarını sıkıştırdıklarını gördüm. “Öyleyse söyleyecek bir şeyiniz var ama gerçekten konuşmak istemiyorsunuz” gibi empatik bir ifade kullanmak, isteksiz insanları dudaklarını açıp kendilerini ifade etmeye yönlendirebilir.

İnsanlarla konuşurken dudaklarına bakın: Bir sıkışma görürseniz, kişinin itirazlarını dile getirmeden önce fikrini değiştirin. Bir dudak ısırığı veya dudak kompresyonu görürseniz, kişinin neden söylediğiniz hakkında neden endişeli olduğunu keşfetmek için empatik bir ifade kullanın. Bu teknikleri kullandığınızda insanlar sık sık “Ne düşündüğümü nasıl bildiniz?” diyeceklerdir.