Sıklıkla çadır kampı yapanlar eninde sonunda çadırda nem oluştuğunu gözlemlerler. Yoğunlaşma olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman uyku tulumu, mat, kıyafet gibi malzemelerinizin de ıslanmasına sebep olduğu için can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Sabah kampı toplayıp yola çıkacağınız zaman ıslak kamp malzemesi çantanızı ağırlaştıracak, kapalı yerde uzun süre durursa kurumayacak ve eninde sonunda koku, küflenme gibi sorunlara sebep olacaktır. Bu durumdan korunmak ve sakınmak için çadırda nem oluşturan faktörleri iyi analiz etmelisiniz. Klasik çift tenteli kamp çadırı, tek tenteli ultra hafif çadır veya basit bir tente bile kullanıyorsanız yoğunlaşmanın sebepleri ve korunma yöntemleri farklılık göstermez.

Çadırda nem oluşumundan korunmak için öncelikle bunun sebeplerini ortaya koymakta fayda var. Çadırda oluşan nemin ana kaynağı nefesinizdir. Çadırda uyurken gece boyunca nefesinizle birlikte yaklaşık 1 litre su buharını da vücudunuzdan dışarıya saldığınızı biliyor muydunuz? Çadırda iki kişi kalıyorsanız bu miktar ikiye katlanacaktır. Bu su buharı çadırın tentesi tarafından hapsedilir. Gece dışardaki hava çadırın içindeki havadan daha soğuk olduğu için tenteye çarpan su buharı da soğuyarak yoğunlaşır. Bu durum sıcak havada bir cam bardağa soğuk su koyduğunuzda bardağın dış kısmının hızla ıslanmasıyla eşdeğerdir. Çadırda nefes yoluyla havaya saldığınız neme ek olarak ıslak malzemeler veya çadırın içinde pişirilen yemek de bu duruma katkıda bulunacaktır. Nemli ve rüzgarsız bir havada kamp alanınızın yakınında bulunan akarsu, göl veya herhangi sulu bir alan da çadırda nem oluşturan dış etkenlerdir.

Çadırda Nem Oluşumu Nasıl Önlenir?

Çadırda uyurken nefes almayın! Tabii ki çözüm bu değil. Sabah uyandığınızda çadırın içinde yağmur yağdığını görmek hiç de hoş bir durum olmasa da bunu önlemek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Açık havada kamp kurduysanız, yağmur riski yok ise çadırın dış tentesini mümkün mertebe açık bırakın. Böylece çadırın içindeki hava akımını arttırır ve su buharının dışarıya kaçmasına yardımcı olursunuz.

       Kamp alanında hakim bir rüzgar var ise çadırınızın havalandırma bölümlerini rüzgar alacak şekilde kurulum yapmanız da çadırda nem oluşumunu önlemenize yardımcı olacaktır. Buradaki ana fikir çadırın içinde oluşan su buharının en kısa ve etkili yoldan dışarıya çıkmasını sağlamaktır. Islak malzemenizi mümkünse çadırın dışında tutun. Bahar ve yaz aylarında kamp yapıyorsanız yanınızda bulunan yardımcı iple basit bir çamaşırlık yapabilir ve ıslak malzemenizi asarak hem kurumasını sağlar hem de çadırda nem oluşmasını engellemiş olursunuz. Akarsu, göl veya deniz gibi suya yakın bölgede kamp yapıyorsanız çadırınızı suyun bulunduğu yerden biraz daha uzakta ve yüksekte kurmanızı öneririm. Gece soğuyan hava ile nem alçak bölgelere çökecektir. 5-10 metre yükseklik bile size avantaj sağlayabilir.

Yağmurda Nemi Engelleme

Unutmayın ki hava yağmurlu veya açık olsa da rüzgarın yönüne göre çadırı kurmanız havalandırma sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Yağmurlu bir havada kamp yapıyorsanız ve çadırınız klasik çift tenteli ise dış tentenin mümkün olduğunca gergin, iç tenteden uzak olmasına özen gösterin. Özellikle yanlarda ve köşelerde gerginliği ve iç tente ile arasında kalan boşluğu dikkatlice kontrol etmelisiniz. Kimi modellerde dış tente çadırın zeminine bir klips ile bağlanmaktadır. Bu tür modellerde ek kazık kullanarak dış tentenin köşelerini biraz daha uzakta tutabilirsiniz. Böylece hava akışını arttırmış olursunuz. Bir diğer yöntem de yürüyüş batonu veya çevreden bulacağınız sağlam bir dal ile çadırın giriş kısmını yarı açık kalacak şekilde sabitlemektir. Çadırınızın modeline göre havalandırma ile korunma arasında bir dengeyi tutturmanız mümkün.

Islak Çadır Nasıl Toplanır?

Tüm çabalarınıza rağmen bulunduğunuz bölge, mevsim ve hava koşulları sebebiyle sabah uyandığınızda ıslak bir çadırla karşılaşmanız da mümkündür. Eğer aceleniz yok ise çadırı güneş alan bir yere taşıyın. Tüm fermuarları açın ve kurumasını bekleyin. En fazla 5-10 dakika içinde çadırınız kuruyacaktır. Bunu yapmak için vaktiniz yoksa veya çok nemli bir yerdeyseniz yanınızda bulunan ufak mikro fiber havlu ile çadırın nemini silebilirsiniz. Bir takım sebeplerden dolayı çadırınızı ıslak bir halde toplamak zorunda kalırsanız üzülmeyin. Çadırlar bir gün ıslak kaldığı için zarar görecek veya çürüyecek kadar dandik malzeme değildir. Böyle durumlarda gün içinde fırsat bulursanız çadırınızı güneşlendirin veya akşam geç vakte kalmadan kampınızı kurup çadırın kuruması için vakit bırakın.