Diyelim ki Kenya’ ya Yeni Zelanda’ ya Kanada’ ya Güney Afrika’ ya gittiniz ama kalacak otel, hostel, motel, pansiyon vs bulamayacaksınız ya da paranız yetersiz kalabilir özellikle de kırsal kesimde kalacak yer bulmanız zor. Tam da burada işe yarayacak bu sistemi bilenlerin az olduğunu farkedince yazmaya karar verdim. 

Burayı tıklarak kayıt oluşturduğunuzda ilk seyahatinizde Airbnb’ den 179 ₺ indirimden yararlanacaksınız.


           En ücra kesimlerde bile bu sistemle misafir ağırlayan insanlar mevcut. Onların gayesi de yeni insanlar ve yeni kültürler tanımak olduğundan sizi de keşfedilecek bir küre olarak görüp ağırlayacaklardır. Şunu da farkettim ki Couchsurfing kullanan kişiler gerçekten farklı zihin yapısına sahip insanlar. Misal şarap üreten bir adam, bale öğretmeni ya da peruk satan bir kadın. Genelinde dünyayı dolaşmanın hazzını yaşayamasa da buna aracılık etmek isteyen insanlar. Tek koşul iyi incelemek.

Güvenilir bir evde kalmak her daim önemli. Bu arada diğer ülkerlerden de size gelip kalmak isteyenler olacaktır. Mesela geçenlerde Çin ve Güney Kore’ den gelip Denizli, Aydın, İzmir’ de kalmak isteyen iki ayrı çift bana bu teklifte bulundu tarihler uymadı. Şöyle ki size de ben şu tarihlerde gelip kalmak istiyorum müsait misin diye mesaj yazabilirler. Sizim ağırladığınız bir kişi ya da kişiler de sizi kendi ülkelerinde ağırlayabilir bu da davete olumlu yanıt vermeniz için bir gerekçe.
          Peki Couchsurfing güvenli mi? Bilenler bilir BlaBlaCar kullandığınızda bir yerden bir yere giden araç için rezervasyon yapıp seyahati tren ya da otobüs dışında daha hızlı bir şekilde gerçekleştrirebilirsiniz. Bunun için de şoför hakkındaki geri bildirimlere bakmanız gerekiyor. Şoför çok hızlı ve dikkatsiz diye yazan bir geri bildirim gördükten sonra siz olsanız biner misiniz o araca. Couchsurfing de böyle. O evde daha önce kalanlar geri bildirimde bulunuyor. Kişi çok kaba ya da misafirperver diyebilir. AirBnb’ den farkı ise ücretsiz. Hiç para vermiyorsunuz. Yanlış duymadınız 1 değil 2 değil tam 3 adetttttttt yok bu o yazı değildi. Flash TV bal reklamı gibi oldu 🙂 

            Peki sizin de misafir etmeniz önemli mi? Kesinlikle… Siz de daha önce birileri tarafından misafir edilen ve iyi misafir olarak uğurlanmış kişileri misafir edebilir bu sayede güven sağlayabilirsiniz. Sizi ağırlayacak kişiler sizin profilinize baktığında başkalarını ağırladığınız için de artı puan kazanarak davet edilebilirsiniz.

              Air Bnb ise para vererek kalabileceğiniz yerler için ideal. Her türlü evde kalabilirsiniz. Yeter ki parayı verin. Hosteller de bulunuyor bu sayede. Her gidilen yerde Couchsurfing bulunamayacağına göre Airbnb güzel bir alternatif. Neden denenmesin. Ayrıca ilk kullanıma özel 179 TL indirime burayı tıklayarak ulaşabiliyorsunuz.

Şimdilik Hoşçakalın