Türkiye’ de çok pahalı olduğu için Banggood ya da Aliekspress’ ten drone aldınız ve gerçekten çok ucuza aldınız. Peki aldığınız drone 500 gr ve üstünde ise gümrükten alabilmenin yolu nedir?Hangi evrakları hazırlamanız gerekir? Hepsini detalıca yazıyorum.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2016 yılında hazırladığı son yönetmelik uyarınca bazı evraklar ile gümrükten gümrük vergisi ödenerek (Gümrük Vergisini Nasıl Geri Alırım Yazısına buradan ulaşabilirsiniz) ve SHGM “Uygunluk Belgesi” alarak drone alımını yapabilirsiniz. PTT ile gelen ürün Türkiye’ ye girdiği anda SHGM’ ye belli başlı evraklar yolluyorsunuz ve size takribi 10 gün içerisinde öncelikle mail ile sonrasında da resmi yazı ile cevap geliyor. Burada size bahsetmek istediğim çok önemli konu ise şu : Eğer yanlış evraklar hazırlarsanız ret cevabı geliyor ve bunun ardından PTT Kargo 15 gün içerisinde alamadığınız ürünü Çin’ e gönderiyor ki ben son anda yakaladım. Yoksa 3 ay boyunca paramı geri de alamayacaktım, drone için daha da fazla ödeyecektim vs.
           SHGM sitesi için burayı tıklayarak tüm formları eksiksiz hazırlamanız gerekmektedir. Aşağıda da veriyorum. Yine de üst linki kontrol etmenizde fayda olacaktır herhangi bir değişliklik olursa diye
* Form 01 (İHA İthal Teknik Uygunluk Başvuru Formu) doldurularak başvuru yapılır. Başvuru formu ekine;

  • İHA ve sistemlerine ait teknik özellikleri içeren ürün kataloğu
  • İHA ve sistemleri üretim yılı ve üretici ülke bilgisi
  • Marka, model ve seri numarası içeren proforma fatura (satıcı tarafından imzalı kaşeli) Seri numarası için üreticiden temine etmeye çalışın, edemezseniz kargo şirketinden öğrenmeye çalışıp bir an önce yazınızı gönderin. Bunu da faturaya mutlaka ekletin aksi halde kabul olmayacaktır.
  • Form 02 (İHA Uygunluk Beyanı Formu) (Piyasada eski hali var sakın göndermeyin ret geliyor)
  • Hizmet Bedeli Dekontu. Her bir İnsansız Hava Aracı başına 20 TL (bu yazı yazıldığı andaki ücret) olmak üzere Genel Müdürlüğümüz Kurumsal Hizmet Tarifesine göre ödeme yapılması gerekmektedir. Önce SHGM’ den kayıt yaptırın ve TH- ile başlayan ve size kayıttan sonra SHGM tarafından verilen rakamı mutlaka parayı öderken açıklamalara yazın ve bu evrağı da ekleyin.  

Dipnot :  Eğer SHGM’ den ret alırsanız ki yukarıdakileri takip ederseniz bu olmayacaktır, ilinizdeki Gümrük ve Ticaret Müdürlüğüne başvurarak süreyi uzatmasını talep edin aksi halde PTT Kargo ürünü iadeye alabilir.
Benim aldığım Xiaomi Fimi X8 SE model drone gayet güzeldi Türkiye fiyatlarına göre de gayet uygundu. Tavsiye Ederim. Hoşçakalın.