TOEFL mu denesem, IELTS mi denesem, Akademic sınava mı General olana mı derken sınavlara hazırlanma zamanı geldi ve başladım bazı yöntemlerle çalışmaya… Sizlere de bu yöntemleri aktarmak istiyorum. Göreceksiniz ki bu sınavı geçmek çok zor değil…

               Hazırlanan arkadaşlara aktarmak istediğim bir tecrübe var. British Council sınava giren herkesin notunu 13 gün sonra açıkladı fakat benim sonucum İngiltere’ de bekledi. BC Türkiye ile görüştüğümde sizin değerlendirmeniz henüz bitmedi diye bir yanıt aldım. Hatta önce yanıt bile alamadım sonra durumu anladılar ve sizin sonucunuz henüz açıklanmamış belki de iki değerlendirme arasında puan farkı olabilir dendi. Diyelim ki Writing 8 ama Reading 6 ise bu nasıl olur diye tekrar bir değerlendirme yapılıyor imiş. Bu notu size iletiyorum çünkü BC bunu yaparken, ucu ucuna mülakata yetiştirmeniz gereken bir sonuç belgeniz var ise British Council sizin kariyerinizi etkileyebilir. Ben İngiltere ofisine mail attım ve bu arada IDP’ ye de kayıt yaptırıp bekledim çünkü sonuç açıklanmayabilir gibi bişiler söylediler fakat sonrasında artık beklemeyi kesip yayımladılar. Habarınız ola. Bu konu hakkındaki detaylı yazıya “IDP mi British Council mı Daha İyi” linkten ulaşabilirsiniz.

           Öncelikle şunu söylemeliyim ki IELTS çok basit bir sınav değil sakın sakın boşlayarak çalışmayın, fakat çok fazla korkulacak bir sınav olmadığını da belirtmek isterim. Speaking sınavına girene kadar günlük hayattaki konuşmalarınız iyi olsa da Akademic ya da General düzeyde nelere dikkat etmeliyim diye sormadan edemiyorsunuz.

          Hem Akademik hem de General sınavını test etmiş biri olarak hangi sorular soruldu bunları aktarayım önce.

          Akademic Writing’ Task 1′ de “5 ayrı yaş grubunun 5 ayrı yıl içinde müzeyi ziyaret etme oranını” veren Line Chart sorusu karşımıza çıktı. Task 2 de ise Advantage & Disadvantage Essay sordular.

           General Writing‘ de Task 1′ de ise “Ehliyetinizi kaybettiniz ve bulan kişi size geri gönderdi, teşekkür mektubu yazın”, sorusu ile Task 2’ de ise Discuss Both vardı. Topic ise “Yurtdışına iş için gitmek zorunda kalan ailelerin çocukları için bu durumun faydalı olduğunu savunan bir kesim var, diğer kesim ise bu durumu zararlı bulmaktadır” diye bir soru vardı.

          Writing için kesinlikle birşeyler yazmanızı tavsiye ederim. Eğer akademik sınava girecekseniz mutlaka tablolara bakarak yorum yapın. Misal ekonomik bir tabloyu kalıplarını kullanarak bar chartta yazın. Şayet General sınavı için hazırlanıyorsanız da oturun bir kafeye ya da bir işletmeye şikayet yazın. Starbucks’ ı şikayet edin mesela yer bulamıyoruz diye 🙂 Bunu ciddiye alabilirsiniz en azından oturacak yer buluruz. Ya da kahveyi veya sunumu beğenmediğinizi belirtin.

         Ya da ehliyetinizi bulan ve size gönderen birine teşekkür mektubu yazın tıpkı benim sınavda yapmak zorunda olduğum gibi 🙂 Teletabilere yazar gibi yazamıyorsunuz tabi belli kalıplar var neden ehliyetiniz size lazım diye. Ben orada farazi olarak Abdi İbrahim ilaç firmasında mümessil olak çalışıyorum ve doktorları yani müşterilerimi ziyaret etmek zorundayım ve gittiğim yerlerde polis kontrol noktaları var mutlaka yanımda olmalı gibi birşeylerden bahsettim. Bu tarz yazılar hem yazı hızınızı dramatik bir şekilde arttıracak hem de kelime kurma kabiliyetinizi nispeten yükseltecek. Bakınız Ben 🙂

Akademik Writing soru örneklerini ve tablolarını aşağıya ekledim inceleyebilirsiniz.

         Speaking  her ikisinde de farklı ilerledi. Akademik sınavına girdiğimde dışarıya ne sıklıkla çıkarsınız diye başladı. Part 2 de de “Televiyonda izlediğiniz ve yapmak istediğiniz bir spor dalından bahsedin” diye sorulmuştu. “Playing Tennis” ve “US Open” diye devam ettim. Aslında “Okçuluk” diyesim geldi de teknik kelime vardır belki haa bir de nerede izledin derse Eurosport mu diyem ne diyem Mahmut mu diyem derken vazcaydım:) Part 3′ te yine buna benzer sorularla devam etti. “Yerel sporların topluma ne gibi faydası olduğunu düşünüyorsunuz” ya da “faydası var mı” gibi. Gördüğünüz üzere çok zor değil.

        Hep söylenir de ben yine de söylemek istiyorum. Size kısa cevaplı bir soru sorsalar bile örneğin”Ne iş yapıyorsunuz” ya da “Çalışıyor musunuz öğrenci misiniz” derlerse “Şurada Çalışıyorum” diyerek bitirmeyin. “Şurada çalışıyorum ayrıca belirtmek isterim ki mesleğimi çok seviyorum bana enerji veriyor boş zamanım çok oluyor” vb cümlelerle devam ettirin. Mesela General Speaking sınavına girdiğimde “alışverişteki indirimleri takip eder misin dedi” examiner ve “tabi ki ederim çünkü Türkiye pahalı bir ülke ve bu bana kazanç sağlıyor ayrıca alışveriş yapmak her zaman rahatlatıcı oluyor” diye devam ettim halbuki Migros Kipa gibi yerlerden bahsetmişti ve ben bu marketlere neredeyse hiç gitmiyorum ama sorulara uzun cevap vermek amacıyla bu şekilde yaklaştım. Gayet güzel puan aldım hemen hemen en iyi bölümlerden biriydi Speaking.

           Peki ben Speaking için ne mi yaptım? Cambly. Arkadaşlar tesadüfen tanıştığım bir uygulama sayesinde yabancı dilimi inanılmaz ilerlettim. Hatta akıcı ingilizce konuşmaya başladım. Nasıl mı? Cambly.com da anadili İngilizce olan insanlar ile sürekli konuşuyorsunuz. Haftada 5 gün, Günde 1 saat ve 3 aylık satın almıştım. Ama şu an ki aklım olsa 1 yıl alırdım zaten çok daha uygun oluyor. Bu sayede sınavdan sonra da unutmadan devam ederdim. Siz belirliyorsunuz bu saatleri. Ben akşam saatlerinde müsait olduğum için konuştuğum kişilerle bunun üzerine sohbet ettik ve bana göre ayarladılar zamanı. Mesela akşam 19.00 – 20.00 arası çok uygun olduğundan hep bu saatte yaptık. Zaten rezervasyon yapabiliyorsunuz. Aylık yayımlanan listelerden gün gün rezervasyon yapın. Bir de zaten onlar size göre ayarlıyorlar zamanı genelde. İlk hafta birkaç kişi ile görüşün, zaten favori 1 ya da 2 hocanız olacak ve onunla devam etmek isteyeceksiniz. İlk ay konuşma farkınız anlaşılıyor, cümleleri takır takır kurmaya başşlıyorsunuz kiiii bunu size tarif edemem. Ayrıca sınav siteminiz IELTS ya da TOEFL ne olursa olsun bu sınav sistemine özel hocalar var. Kendi hocanız da kaynak bularak size sürekli bir hazırlık yapıyor. Güzel yanlarından biri hem kamera ile görüşüyorsunuz (ki bu telefon, bilgisayar, notebook ya da tablet olabiliyor) ayrıca da her 1 saatlik görüşme sisteme kaydoluyor ve siz de sürekli olarak izleyip nerede hata yaptığınızı görebiliyorsunuz. Örneğin, ilk aydan sonra videolarıma bakıp ben burada hata yapıyormuşum ya da burada yavaş kalıyormuşum diye düzeltme fırsatı buldum sürekli. Siz de Cambly ye üye olmak isterseniz buraya tıklayarak daha uyguna abone olabilirsiniz. Şiddetleeee tavsiye ederim.

      Cambly ile birlike sürekli de konuştum kendimle. Karşımda biri varmış gibi sessiz kaldığım her an aklıma gelen cümleleri kendi kendime kurdum. Sanki cambly gibi hocalarımla konuşuyor gibi.Burada şu cümleyi kurardım dedim hatta şu cümleyi kursam şu kelimeyi bilmiyorum diyip sözlüğe baktım ve bilmediğim kelimeye de bakmış olarak bir sürü kelime ezberledim. Ayrıca yabancı dil bilen kişilerle de her türlü sohbet edip ağız kabızlığınız attım.

Speaking 6.0 bandı örneklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Speaking 6.5 bandı örneklerini buradan inceleyebilirsiniz.

Speaking 7.0 bandı örneklerini buradan inceleyebilirsiniz.

       Siz Akademik sınava ya da General sınavına girebilirsiniz. Hiç farketmez. Akademik için Bar chart, Line chart, Table, Pie chart kalıplarını ezberleyin tabi ingilizce bilginizi de katın yoksa tekdüze olabilir, General sınavı için de yukarıdaki tavsiye edilen mektubu yazmanız gerekebilir. Task 2 kısmında, Opinion Essay, Advantage & Disadvantage, Problem Solution gibi kalıplar üzerinden giderseniz rahatça yapabilirsiniz.

Bu yapıları toparlayıp ayrıca dövizler üzerine kalıpları yazarak odamda her yere yapıştırdım. Mantar panoları bu amaçla kullandım. Benim çalışma şeklimde sürekli karşımda görmek akılda kalıcı oluyor. Cambridge ve YDSPublishing kitaplarını kullandım. Cambridge kitapları başta çok zor geldi açıkçası. Gerçek sınav bu kadar zor değildi. Yalnız şunu belirtmeliyim ki Biritish Council Listening sınavını kulaklık ile değil büyük hoparlörler ile yapıyor. IDP sitesinden yani IELTS sınavını yapan başka bir kuruluşta inceleme yaptığımda Listening için kulaklık seçeneği vardı. Ben sınavda 35 listening yaptım fakat her zaman aynı konsantrasyonda olamayabiliyorsunuz.

             Listening için bol bol yabancı dialoglar, şarkılar ve hatta radyo dinleyin. Ben Youtube’ da IELTS Listening Test hesabından yararlandım ve genel yapısı ile bütün soru kalıplarını tek tek ezberledim. IELTS Listening Test hesabı her gün bir adet Listening yayımlıyor ve kendinizi günlük kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca gerçek sınav kesitleri olduğu için sınavda kaç alabileceğinizi görebiliyorsunuz. Daha önce yapılan Speaking sınavlarından da kendi seviyenizin yaklaşık kaçta olduğunu belirleyebiliyorsunuz. Bana 6 yetiyordu ve ilk izlediğim birkaç videoda 6 alabileceğimi farkettim.

            Speaking ve Listening için bir başka önerim de BBC Live Radio uygulamasını kullanmanız. Arabamı sattığımdan beri sabahları işe giderken yaklaşık 20 dakika yürüyorum ve her sabah yola çıkmadan BBC Live açıp tüm diyalogları dinlemek tahmin edilemez bir ilerleme kaydettiriyor. Bağlaç kullanımından gramer yapısına, speaking sınavında işinize yarayacak her konuşma dinlenebilir. Listening için de farketmeden kulağınız alışıyor. Bu radyonun avantajı müzik olmaması. Sadece haberleri veriyor size.

              Reading için ise her gün sabah Independent gazetesini okudum. Akademik makale okuma fırsatı bulamasam da reading için faydasını gördüm. Ayrıca şu da bir gerçek ki Reading kısa zamanda çözülecek bir bölüm değil mutlaka erkenden başlanmalı. Erken başlama imkanınız yok ise de elinizden geldiğince yüksek almak için soru tarzlarına aşina olmanızdır.

       O kadar çok yanlış ve gereksiz bilgi dolu ki, bu bilgi kirliliğinde siz de bazen doğru yolu seçemiyorsunuz. Bu yazıyı da bu yüzden hazırladım. Umarım yararlı olmuştur. Kafanıza takılan soru olursa sormaktan çekinmeyin.

Hoşçakalın.