• genel60 Gönderi(ler)

      Yaz mevsiminin geride kaldığı ve kış mevsiminin kapıya dayandığı bugünlerde dalış tüpünden bahsetmek istemiyordum, hatta bunu yazıya dökmek gibi bir niyetim de yoktu lakin kısa bir süre sonra satışa çıkacak olan Scorkl Pratik Dalış Tüpü incelememi bitirdikten sonra sizlerle paylaşmak istedim.


          2018 yılı yaz planlarına dahil edecekler haber tam da size göre. Hatta cmas ya da padi sertifikasını henüz alamayanlar için çok da uygun olduğunu söyleyebilirim. Scuba dalgıçlarının kullandığı teknolojiyi kullanan bu özel dalış tüpü herkes için dalış kolaylığı sağlıyor.


             Avustralyalı David Hallamore isimli kişi tarafından icat edilen yeni dalış tüpü, Hallamore' da seri üretim ve gerekli izinler için yeterli bütçe bulunmayınca Kickstarter sitesinde destek için fona açıldı ve üretimi sağlandı.

      Daha önce kullananlar bilir. Dalış tüpünün ağırlığı su içerisinde az olsa da nispeten hissedilebilir düzeydedir. Ekipmanları taşımaktan giymeye kadar hepsi meşakatli bir süreçtir. Scorkl ise şnorkel dalışı gibi özgürce dalış imkanı sunuyor. Böyle bir ekipmanla çok derinlere dalabileceğinizi düşünmeyin, çok daha az derinliklerde olabilirsiniz lakin hafif ve ergonomik yapısı ile sizi 10 dakinanın üzerinde su altında tutabilir. Üstelik ne kadar hava kaldığını da üzerindeki basınç göstergesi sayesinde çok kolayca görebileceksiniz. Ağız içerisinde kaymasını ve düşmesini engelleyen ağızlık yapısı da oldukça kullanışlı görünüyor. 

             Dalış yaptınız, yaklaşık 10 dakika su altının keyfini çıkardınız. Peki silindir içinde hava kalmadığında ne yapacaksınız. İşte benim en çok ilgimi çeken özelliğinden biri de bu. Yanında satın alabileceğiniz bir pompa ile sahile çıktığınız anda dolum yapabilirsiniz. Nasıl mı işte altta ve üstte fotoğrafı.

                      Tabi elinde dalış tüpü olanlar, siz de şanslısınız çünkü dalış tüpünden de scorkl kolayca doluyor. Bu doluma ait gif örneğini hemen altta görebilirsiniz. Bu kadar kapsamlı bir ekipman su altını keşfetmek isteyen herkesin işine yarayabilir. Çok beklemenize de gerek yok. Şirket Kasım ayından itibaren satışa sunmaya başladı.

                Gelelim Güvenlik kısmına. Tabi eğlence su altı dünyasının olmazsa olmazı. Tüm sporlarda olduğu gibi eğlenirken güvenliği kesinlikle ilk plana almalıyız ve aksatmamalıyız.

         Uyulması gereken kurallar güvenlik kartında detaylı bir şekilde yer alıyor.

            Bununla birlikte, eğitimli bir dalgıç değilseniz, kullanım kısıtlamaları ve farkında olmanız gereken riskler var. Scorkl'un yanlış kullanılması tehlikeli olabilir.

           Tüm ikazın kısacası; kılavuz hazırlanmış ve sizlere neler yapılması gerektiği belirtilmiş. Eğer eğitiminiz varsa 3 metreden sonrasında da kullanmanızda sakınca yok, yine de kılavuza bakılmalı. 10 metreden sonra kullanılması tavsiye edilmiyor lakin 20 metreye kadar da kullanılabileceği belirtilmiş. Eğer dalış eğitiminiz yok ise 3 metrenin aşılmaması ve günde maksimum 5 dalış yapılması tavsiye ediliyor. Bu arada ilgimi çeken ise yüzeye ani bir yaklaşım sergilendiğinde göğüs kafesinizin büyüdüğü gözlemlenmiş. Aynı zamanda bu hareketle vurgun yeme riski olmadığını belirtmişler.


        Bilmeden kullanmanın sıkıntı yaratabileceği özellikle vurgulanmış ki sizler çok derinlerde dalış için kullanacaksanız profesyonel ekipman kullanmalısınız.


                Daha pratik dalışlarda umarım işinize yarar. Hoşçakalın.

SAFETY WARNING

USING THE SCORKL WITH AND WITHOUT SCUBA TRAINING  

The Scorkl is safe, easy and for everyone. However, if you are not a trained scuba diver there are restrictions on use and risks to be aware of. Misuse of the Scorkl can be dangerous. Whilst decompression sickness (more commonly known as “the bends”) isn't much of a risk because of the depth and time restrictions of such a small cylinder, pulmonary damage (lung expansion injury) is nevertheless a risk if a user holds their breath during ascent or ascends too quickly.

Non-scuba trained users should not use the Scorkl below 3m depth or more than five times in one day. Staying above 3m dramatically reduces this risk of pulmonary damage (although does not eliminate it entirely). Each purchaser will be provided with an information kit informing them of this (and other) risks of using the Scorkl as well as strategies to avoid them. These strategies will include, but not be limited to, staying above 3m in depth and not holding one's breath and/or exhaling during ascent, and not ascending too quickly.  

Scuba-trained users will be able to use the Scorkl below 3m at their discretion but they too will be warned of the same risks.  

The Scorkl is only intended for shallow water use. We recommend that scuba-trained users not use the Scorkl below 10m and that non-scuba-trained users stay above 3m in depth as mentioned above.  

Each Scorkl comes fitted with a pressure gauge so that the user can know how much air remains in the cylinder at any time.  

AIR QUALITY

The Scorkl can be filled either directly from a scuba tank or from our high-pressure hand pump. If filled from a scuba tank that itself has been filled by a commercial compressed air supplier, the air can be assured to be of good quality because of industry supplier standards. These standards are concerned mainly with carbon monoxide, carbon dioxide, oil and water levels. Since the Scorkl hand pump doesn't have as many working parts as a mechanical dive compressor, and is muscle-powered rather than petrol powered, the risk of contamination from latent carbon monoxide and carbon dioxide is dramatically reduced. This is the same for oil contaminants. Notwithstanding this, each Scorkl pump comes fitted with an air filter which is comprised of the same materials, and performs the same function, as a filter fitted to a mechanical dive compressor. The Scorkl filter should be replaced after fifty refills and extras will be available for purchase after the conclusion of the Kickstarter campaign.  

EQUIPMENT STANDARDS, CARE AND MAINTENANCE  

The Scorkl cylinder and regulator are made to the same international specifications and standards as normal scuba cylinders and regulators and need to be visually inspected and/or tested as regularly as the guidelines in your country require (some are different). This may be as regularly as every year or every one hundred dives.  

The information kit provided to each purchaser will include information regarding recommended best practice methods for care and maintenance of each of the Scorkl components (cylinder, regulator, filter, hand pump, case).