Festival mi var, sevdiğiniz sanatçıların birkaç gün boyunca konseri mi olacak, orman kampı mı var, göl başında sabah kalktığında suyu görerek mi uyanmak istiyorsun, ailenle kalmak için çadır mı lazım, sabahın erken saatinde Kapadokyadan kalkan balonların görüntüsünü mü görmek istiyorsun, kar kış dinlemeden her yerde çadır mı kurmak istiyorsun yoksa Everest tırmanışında mı kullanacaksın. Asıl soru bu. Sen çadırı nerede kullanmak istiyorsun. Sonra da içinde oda var mı, dizlerimin üzerinde durabildiğimde kafam çadıra değiyor mu, ev ortamı gibi mi olsun, tek ya da çift girişi mi olsun gibi sorular geliyor. İçinde hareket etmesi zor çadırlar bir süre sonra bıkkınlık verebiliyor ama durum bundan ibaret diye aşağıdaki gibi bir çadıra da gerek yok. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki sizin aldığınız 4 kişilik, 3 kişilik ya da 2 kişilik çadırlar yan yana hiç kıpırdamadan yatacağınız şekilde maksimum performans ile kalabileceğiniz şekilde adlandırılmıştır. İçerisine çanta vb eşyalarınızı koymasanız bile 3 kişilik çadırda ancak 2 kişi rahatça kalabiliyor. Bunu göz ardı etmeden kalacağınız maksimum kişi sayısının 1 kişi üzerindeki çadırı tercih etmek yararınıza olacaktır. Alacağınız çadırın yardım kiti olup olmadığına da dikkat edebilirsiniz zira parçalanmış bir pol işinizi zora sokabilir.

                Çadır seçimini yapmadan günlerce araştırma yapmak gerek, ben de öyle yaptım. Gelişi güzel bir çadır alıp sonra da paramı çöpe atmak istemedim. Benim için önemli olan çadırın yağmurda ve rüzgarda bana problem çıkartmaması idi ki kampın ortasında su alan bir çadırı kim ister değil mi.


Çadırlar : 

2 Mevsimlik
3 Mevsimlik
4 Mevsimlik
5 Mevsimlik şeklinde ayrılırlar.


2 Mevsimlik Çadırlar :

          2 seconds çadırlar çadır kurmakla uğraşmayı sevmeyen hızlı kurup hızlı toparlanmayı seven kişiler için uygundur. Çok ağır olmamakla birlikte taşıması da kolaydır. İşiniz bittiğinde birkaç saniyede toplayıp yolunuza devam edebilirsiniz.

                Yaz mevsiminde çadırı kumlara atıp güneş doğana kadar yatsam yeter diyorsanız yukarıdaki gibi 90-100 TL’ ye alacağınız bir çadır sizin işinizi görecektir. Artık kırtasiyelerde bile bulabildiğiniz için her önünüze gelen yerden almanızı tavsiye etmiyorum. Daha kurarken yırtılan ya da polleri kırılan bir çadır sinir sisteminizi alt üst edebilir.  Tatiliniz yarıda kesilebilir. Onun yerine sağlam olduğunu düşündüğünüz bir marka tercih edin. Outdoor satış sitelerinde 80-90 TL arasında bulunan çadırlar işinizi görebilir. Bu çadırların polleri çoğunlukla fiberglas’ tan yapılmış olur ve aliminyum pollere göre daha az dayanıklıdır. 

                                      Güneş doğduğu anda birçok çadır hızla ısınmaya başlar ve uykunuz yoğun olsa bile uyandırabiliyor. Bir anda fırın gibi olabiliyor. Hele ki yaz mevsiminde sizi rahatsız eder ve güneş altında iseniz güneş etkisini kaybedene kadar içine girmek zulüm olabilir. Malesef ki benim çadırım Husky Boyard da öyle.  Husky çadırlar için kısa da olsa ayrı bir yazı düzenlemek istiyorum. Güneşten korunarak kalmak istiyorum derseniz Decathlonda Quechua’ nın güneşten etkilenmeyen modeli var.  % 99 karanlık olma garantisi var. Ben kullanmadım ama kullananlar kullanışlı olduğunu söylüyor. Ben bu modeli tercih etmedim çünkü çadırın ana yapısı üst katman çıkartıldığında uygun olmalıydı ve bu yüzden Husky modelini seçtim. Çadırın modeli tam olarak :

2 SECONDS FRESH & BLACK KAMP ÇADIRI – 2 KİŞİLİK – BEYAZ QUECHUA Özellikleri : Takma / çıkarma kolaylığı Kolayca kurulabilen yapı 2 saniyede kurulum. Katlama sistemi: Easy Kapasite 120 X 210 cm oda
Kullanılabilir maks. yükseklik: 98 cm.
Yer kaplamama 65X9 cm çap / 29,9 L Isı azaltma Dış tente, mekanik havalandırmalar ve rahat uyumak için Fresh&Black kumaş. Karanlık Patentli FRESH & BLACK dış kumaş: Gün ortasında bile %99 karanlık. Sağlamlık 6 şiddetinde rüzgara (50 km/sa) dayanıklı: Dönen bir platformda test edildi Su geçirmezlik 200 mm su/saat/m² duş (tropikal yağmur) altında ve sahada test edildi.
Aşağıdaki gibidir.

3 Mevsimlik Çadırlar :

                Rüzgarda yağmurda da kullanırım diyorsanız, kesinlikle Husky ya da Ferrino gibi çadırları kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Husky çadırlar 400 TL civarından başlar 1000 TL civarına kadar devam eder. Hepsiburada ve N11.com adreslerinde 12 taksitli satışı hala devam ediyor. Ferrino ise biraz daha pahalı ve yapısı Husky gibi üst katmanı çıkartılacak şekilde değil de önünde ayrıca giriş kısmı var. Orta seviye 3 mevsimlik bu çadırlar yağmurda ve sert havalarda tercih edilebilir.


Husky : Son fotoğrafta üst katmanı henüz takılmamış halidir.


 Ferrino :

4 Mevsimlik Çadırlar : 
                    3 Mevsimlik çadırlara nispeten soğuğa ve rüzgara karşı biraz daha dayanıklıdırlar. Daha da sağlam yapıda malzemeden üretilmiş olduklarından karda da rahatça kullanabilirsiniz.


5 Mevsimlik Çadırlar : 
                   North Face veya MSR gibi çadırlardır. Çok yükseklerde ve soğuk havalarda soğuk yanığı riski çok yüksektir ve uzvunuzu kaybettiğinizi anlamazsınız bile. Çok detay vermek istemiyorum bu grup çadırlar hakkında. Küçük bilgi olarak Everest tırmanıcılarının Nepalde kullandığı çadırlar bunlardır. 

 Umarım işinize yaraöıştır. Yeni yazılarda görüşmek üzere. Hoşçakalın…