Ege yaşayıpta kar özlemi çekenler için Denizli Nikfer Kayak Merkezi son zamanların bulunmaz bir nimeti. Hem kayak yapmak isteyenlerin gidebileceği güzel bir kayak merkezi, hem de günübirlik kayak yapmadan gezmek isteyenlerin gidip harika zaman geçirebileceği bir yer.

Yılın yaklaşık 120 günü karla örtülü, Ege’nin en soğuk illerinden biri Denizli de bulunan Nikfer, Ege içerisinde tek koşulu Davraz Kayak Merkezi olanlar için iyi bir alternatif olma yolunda hızla ilerliyor. Yüksek irtifa, kar kalitesinin yüksek olması sizlere keyifli bir kayak imkânı sunuyor. Ayrıca kayak yapmasanız da günübirlik gezilerle kar ve mangalda sucuk keyfi yaşayabilirsiniz. Tabi ki Denizli Belediyesinin sunduğu hizmetler sayesinde kayak malzemesi kiralamakta mümkün.

Kar yağışının yavaş yavaş başladığı Nikfer Kayak Merkezine Aydından 2 saatte ulaşabiliyorsunuz. Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Nikfer mahallesinde hizmet vermekte. Yolların bir yere kadar asfalt olması, Karacasu ayrımından sonra da kötü olmaması sizi araç kullanırken yormuyor. Hatta Nikfer girişine kadar sizi rahat ettirebilecek olması da cabası. Sadece dağa tırmanırken stabilize yol karşınıza çıkıyor ki kar yağdığında stabilize yol asfalt yoldan daha kullanışlı hale geliyor. Aracınızın yazlık lastiği var ise mutlaka zincir takmanızı öneririm. Aksi halde tehlikeli olabilir.

Nikfer dağ tırmanışı yaklaşık yarım saat sürüyor. 2017 yılından 2018 yılına kadar çok kalabalık değildi. Dağa tırmanışta bir kaç araç denk gelmişti o kadar. 2019 yılı ise çok kalabalıktı. Erken gitmekte fayda var. Kayak kiralama, eğitim ve satış ofisleri sürekli açık. 2017 ve 2018 yıllarında daha kolaydı ama 2019 yılı şubatın ilk haftası Pazar günü gittiğimde öğlen kiralanacak kayak bulamadık.

Nikfer’e çıkarken ovanın güzel manzarasını izleyebilirsiniz. Hatta yol üzerinde yayla evlerini görmekte mümkün. Kayak merkezi kurulmadan önce yerli halk tarafından zaten bu yerler keşfedilmiş ve yayla evlerinde insanlar hayatını idame ediyorlar. Açıkça söylemek gerekirse de imrendim. Bunu söyleme sebebim, çadır kampı kurmak isteyenler içindi. Çadır kurmak isteyenler bu bölümleri de kullanabilirler. Hem aracınızı yola yakın bırakabilirsiniz hem de karda kamp yapmanın tadına varabilirsiniz.

Nikfer kayak merkezine vardığınızda,  aracınız için park yeri hemen girişte solda. Kayak kiralama ofisi de aracınızı park ettiğiniz yerin hemen yanında. Bütün hizmetler Denizli Belediyesi tarafından sağlanmış. 2019 yılında kiralamalar Sucuk ekmek 20 TL kayak ve snowboard kiralamak 40 TL civarındaydı. Bu istasyonlarda sucuk ekmek yiyebilir ya da küçük market hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kayak kiralama merkezi ve market zaten iç içe. Kayaklar da gayet kaliteli.

Gelelim Kayak yapmak istemeyenlere. Kayak yapmadan sadece kızak ile kaymak isteyenler ya da günübirlik geziye katılanlarda bu istasyonlarda vakit geçirebilirler. Kayak merkezinin girişindi kızak ile kayma alanı mevcut. Buraya kayakçılar girmiyor.

Sadece tepeye kadar bir bant ile çıkıyorsunuz ve kızak ile kayıyorsunuz. Kayak yapmayacaklar için bu alanda sucuk ekmeğini yemek veya sıcacık çayını içmek enfes. Hele ki hafta sonu güzel bir gün geçirmek isteyenler bu bölgeyi rahat rahat kullanabilir.

Diyelim ki kayak ya da snowboard yapmak istiyorsunuz. Kayaklarınızı veya snowboardunuzu aldıktan sonra kuşanıp Teleski ve Telesiyej bölgesine gidebilirsiniz Üstelik kayak ayakkabıları ile yürümek zorunda kalmadan. Bilenler bilir kayak ayakkabısı ile yürümek beton ayakkabı ile yürümek gibidir.

Neyse devam edelim. İki adet Telesiyej bir adet Teleski istasyonu var. İlk Telesiyej istasyonundan M3 pistine yani karşınızdaki sol yüksek bölgeye çıkış yapıyorsunuz. Bu bölümdeki pistler daha çok kırmızı ve siyah bayraklı. Ayrıca epeyce uzun. Yeni başlayanlar için tavsiye etmiyorum. Ama ileri seviye kayakçılar kullandığında bu pistler fazlasıyla tatmin edecektir. İkinci Telesiyej bölgesinde yani M2 pistlerinde ise daha çok snowboard alanı mevcut. Kayak yapmak isteyenler için de hâlihazırda güzel pistler var. Bir bölgesindeki eğim hariç çok hoşunuza gidebilecek kıvrımları ve mesafesi uzun olan bir pist. Yaklaşık 15 dakika boyunca iniş yapabilirsiniz. İster hız yapmak isteyin, ister uzun kayak deneyimi yaşamak isteyin bu pistleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Diyelim ki dik bir iniş ama bol S çizerek yol almak istiyoruz. O zaman da ilk Teleski alanını yani M1 pistini tercih edebilirsiniz.

Burası yaklaşık 1900 metreden 2030 metreye çıkıyor ve 3 buçuk dakikaya yakın tırmanış yaşıyorsunuz. Düz zeminin son anlarında epey dik bir yokuş sizi bekliyor ve buradan çıktıktan sonra ise 3 ayrı pist karşılıyor. Soldan başlarsak yoğun snowboard alanı olan mavi bir pisti seçmiş oluyorsunuz. İnişe yakın bölgelerde bol kar fazlasıyla var ve dik bir yokuşu hariç genelinde S’ler çizebileceğiniz bir pist yapılmış. İndikten sonra sağa dönerseniz ise de az ileride pist ikiye ayrılıyor. Birisi epey dik birisi de yine S’ler çizebileceğiniz bir pist. Son düzlükte ani bir dik inişi bulunan aynı zamanda az önceki bahsttiğim dik iniş ile kesişen bir alana sahip. Bu alanda yüksek hıza çıkabilir ve başlangıç kısmına dönebilirsiniz. Hatta şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Teleski’nin bulunduğu pistlerde tırmanışın bittiği yerden sola dönerseniz pistin sonlarında snowboardlar için hazırlanmış bir atlama tümsekleri var. Bu bölümü kullanarak biraz daha antrenman yapabilirsiniz. Hem de bol kar keyfi yaşayarak.

Acıktınız mı? Kayak yaparken tam istasyondasınız ve buram buram sucuk kokusu geliyor. Aslında kayak yaparken çok acıktığım söylenemez lakin burada gayet güzel kokuyor. Son dönüşten sonra kayaklarla ulaşabileceğiniz sucuk ekmek satış noktası var. Hatta yazının başında belirttiğim sucuk alabileceğiniz yerler burası. İçerden fiş aldıktan sonra karın içindeki masalarda oturup yiyebilirsiniz. Ben öyle yaptım 🙂 Fiyatlarda çok afaki değil.

Malum çok zamanımız yok. Uludağ’a gidip gelmek çok fazla zaman kaybı. Yoğun olduğundan dolayı da Ege’de yaşayanlar için zor olabilir. İzmir Ödemiş yakınındaki Bozdağ kayak merkezinin de kapanmasından dolayı da Isparta Davraz’a gitmektense daha yakına Denizli’ ye günübirlik gidilebilir.

Kar kalitesini tekrar vurgulamak gerekirse Kars Sarıkamış ve Erzurum Palandöken’e nazaran gayet moral verici. Tek bir dezavantajı var. Henüz kalacak otel yok. Lakin otoparkın yanındaki alanda çadır kuranları görüp kısa bir sohbet etme fırsatım olmuştu. Rüzgâr almayacak bölgede olduğu için de hem çadır keyfi yaşayıp hem de 2 gün kayak yapmak isteyenler için de çok uygun bir alan. Kışlık çadırı olmayanlar, sizler bile ektsrem havalar hariç her türlü kalma imkânına sahipsiniz. 

Şimdiden iyi eğlenceler.

Kızılsakal