Yılan balığı yeme fikriyle aklımıza gelen yer neresi olabilir. Tabi ki başlıktaki Bafa Gölü Doğal Parkı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan hizmetler ile bu bölgede büyük bir akın olmaya başladı. Özellikle de bisiklet grupları tarafından bol oksijen ve doğal göl havasında benim de deneyimlediğim bir ortam oldu. 

    Nasıl ulaşabilirsiniz, hemen değineyim. Aydın’ da Söke-Didim yolundan giderken Didim dönüşünden Serçin köyüne doğru yola çıkabilirsiniz. Kısa bir yoldan sonra köye ulaşabilirsiniz. Köyde belediyenin kurduğu küçük bir kulübeden ücretsiz bisikletinizi alabilirsiniz. Çok fazla bisiklet yok. 7-8 Bisiklet olsa da ücretsiz olarak sunulması gayet kullanışlı. Dağ turu yapmak için birebir. 

         Arkadaşlar hemen belirtmek isterim ki bu tür aktivitelerde kask başta olmak üzere diğer tüm koruyucu malzemelerinizi kullanın. Hafta sonunda bir arkadaşımızın geçirdiği kazadan çok ufak sıyrıklarla atlatmasının sebebi kesinlikle kask kullanmasıydı. Yüzüstü düşmesine rağmen. Buradan tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletelim

       Koruyucu ekipmanlarımızı da aldıktan sonra devam ediyoruz. Kısa köy yolu şeklinde kıvrımlarla gölün kenarından ilerliyoruz. Göl yaz sıcağından dolayı biraz çekilmiş. Yine de hala Flamingolar ve diğer canlıların uğrak yeri. Göl üzerinde flamingo uçuşlarını görebilirsiniz. Her 1000 metrede bir mesafenizi görebileceğiniz küçük ahşap tabelalar var. Ayrıca aralarda yorulanlar için dinlenme çardakları mevcut. Arada durup gölü izlemek isterseniz tüm şerit boyunca tadını çıkarabilirsiniz. 

        Tahmin edersiniz ki çadır kampları için bu alanlar gayet uygun yerlerdir. Yanımızdan araçlarıyle geçen yerel halkın cana yakın olması dolayısı ile de zorluk çekmeyeceğiniz bir yer olabilir. Bisiklet ile geçerken tüm şeridi inceleme fırsatı yakaladım. Çadır kurulabilecek bir çok alan mevcut diye düşünüyorum. Yerel halkın kendince akşamları ateş yaktığı yerler de vardı. Buralara çadır kurmayı pek sevmiyorum. Hiç kimsenin inmediği göle yakın yerler de vardı bu kısımlara kurulabilir. Ya da yolun az üstündeki alanları kullanabilirsiniz. 

         Burada ilerlerken artık soğuk havaların gelmesinden dolayı bizden önce tura çıkan bisiklet gruplarının da geri dönüşlerini gördük. Biz de 10 km’ lik turun ardından geri dönüşü tamamladık. Sıra geldi yılan balığını yemeye. Yılan balığının temini gölden sağlanıyor. Ayrıca kooperatif de satıcılara temin ediyor. Lakin kısa bir sohbetin ardından öğrendiğimiz Güney Kore’ ye yapılacak ihracatın sonucu olarak biraz daha pahalıya yiyeceğimizdir. Köye geri döndüğünüzde mangalda yılan balığını afiyetle yiyebilirsiniz. Hem çok pahalı değil hem de salatasını çok güzel yapıyorlar. Bisikletlerimizi teslim ettikten sonra aracımıza atlayıp geri dönüş yoluna geçtik. Yolu Söke’ ye düşenlere tavsiye edebilirim. Ayrıca bisiklet grubunuz yoksa bile arkadaşlarınızla bisikletlere atlayıp bu güzergahta kullanabilirsiniz.