Aydın’ da yaşıyorsunuz ve hafta sonu şehir dışında yeni yerler keşfetmek istiyorsunuz. O halde bu yazıyı sonuna kadar okuyup yeni bir yer daha keşfedebilirsiniz. Günübirlik gideceğiniz yerlerden biri olan Isparta Davraz Kayak Merkezinde dağın üst kısımlarında bir kafede sıcak birşeyler yudumlayabilir ve aperatif ürünler yiyebilirsiniz. Kayak yapmak isteyenlerin yanında kar keyfi yaşamak isteyenler için de keşfedilmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşündüğüm için hemen detaylara geçiyorum .

            Türkiye’ de kayak sporunun her yıl gelişiyor olması çok güzel gelişme elbette ama özellikle Avrupa’ da ilkokul seviyesinde ders olarak okutulması yüzünden gösterilen ilgiye bizler henüz ulaşamadık. Çok keyifli bu sporun özendirici olması adına yaptığım paylaşımların yerine ulaşması dileği ile hemen aktarmaya devam ediyorum. 

            Sabah yola çıktınız ve hiçbir şey yemediniz. Kahvaltınızı evde yapmayacaksanız size bir tavsiyem var. Isparta’ya vardığınızda erken saatte Köfteci Yusuf’ ta güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim. Birkaç çeşit peynir, bal, sucuk derken baya doyurucu oluyor. Ayrıca sabah erken saatlerde güzel bir çayda gününüze keyif katıyor. Biz burada yedik içtik ve kahvaltının ardından Isparta Kayak Merkezi’ ne doğru yola koyulduk diyemiyorum çünkü birlikte gittiğimiz grup yarım porsiyon daha sucuk söyledi. Arkadaşlarımız seviyor yemeği :). Yeme içme faslı bitince yolumuza devam ettik. Isparta’dan Davraz yönüne doğru uzun bir tırmanış alanının ardından Davraz’ daki Kayak Merkezi’ ne vardık. Davraz öyle bir yer ki uzun bir ovadan sonra hızlı yükselen dağların üzerinde biriken karlar güzel bir kayak alanı oluşturmuş. Fotoğraflardan da anlaşılabiliyor. Son gittiğimizde Telesiyej alanının başlangıç kısmında hiç kar yoktu. Şaka mı elbette değil. Erimiş. Biraz keyif bozucu olabilir . Kayak yapmayanlar için sorun oluşturmaz binersiniz yukarı çıkar keyif yaparsınız.  En azından sadece kar keyfi ile güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenler için her daim güzel bir merkez olabilir. Kayak yapanlar da gitmeden hava durumunu kontrol ederlerse bir problem yaşamayacaklardır.

         Öncelikle şunu söyleyeyim Isparta’ da hiç Teleski yok. Her yere telesiyej ile gitmek zorundasınız. Bu iyi mi bence iyi. Daha az yoruluyorsunuz. Yok teleski alanında biri düştü toparlanamadı sizi de düşürdü olmuyor. Ya da dengede gideyim derken kayaklarınız ile yorulmuyorsunuz. Bu arada üç adet alanınız var. Başlangıç kısmı ki güzel bir kayak alanı. Bol S çizerek ilerleyebilirsiniz. Başlangıç kısmından yaklaşık 10 dakika tırmandıktan sonraki ikinci alan. Küçük bir hatırlatma yapayım, biz çıkarken telesiyejde donduk. Binerken kalın giymenizi tavsiye ediyorum. Diyelim ki ikinci alana vardınız. Burada güzel yemeklerin yenebileceği ya da aperatif atıştırılabilecek kapalı alan mevcut. Hafif keyif yapıp kayak alanlarını ve kayak yapanları seyredebilirsiniz ve de en güzeli sıcak olması. Kayak yapanlar için de dinlenme molası verilecek güzel bir alan olduğunu düşünüyorum. İkinci alandan başka bir telesiyej ile gidebileceğiniz Bubble ve T-Bar pistleri denen üçüncü alan . Sanırsın İsviçre’de Alplerdeyiz isimlere bak. Ama ne yalan söyleyeyim pistlerin alanları çok güzel. Adlarının hakkını vermişler. Bubble pisti sizi zirveye çıkartan Telesiyej ile varabileceğiniz bir alan. T-Bar ise kayarak indikten sonra tekrar Bubble a çıkabileceğiniz telesiyejlere sahip bir alan. Karın çok olduğu dönemlerde inanılmaz zevkli olacaktır.

           Isparta Davraz’ a vardıktan ve birkaç saat geçirdikten sonra kayak merkezi ile ilgili iki izlenime sahip oldum. İlki müthiş uzunluktaki pistleri ki bu çok keyif verecek bir durumdur. İkincisi ise skipass ücretlerinin diğer merkezlere göre pahalı olması. Zaten kayak sporuna olan ilgi ülkemizde az iken bir de bu fiyatlar insanların bu spora ilgisini azaltabilir. Ama az önceki bahsettiğim ikinci alana gidip saatlerce keyif yapıp sonra da inecekler için bence çok pahalı değil. Pahalı olan kısmı kayakçılar için olanı.

           Diyelim ki kayak yapmak istiyorsunuz ama kayaklarınız ya da snowboardunuz yok. Başlangıç kısmında kayak ve snowboard kiralayabileceğiniz ofisler var ve çeşit çok. Kayak, kıyafetler, gözlükler, elbiseler hepsi kiralanabiliyor. Çok pahalı da değiller. Yine de kendi kıyafetlerinizi ( goggle, snowboard veya kayak) almanızda fayda var tüm ayarlarınızı kendinize göre yaparsınız. Bu arada başlangıç kısmında acıktığınızda lezzetli şeyler yiyebileceğiniz güzel cafe de var ve bu alan da yine sıcak. Karın lapa lapa yağışını seyrederken sıcak çayını yudumlamak burada da güzel oluyor. Kayakları aldınız hemen yakından telesiyej’ e binebiliyorsunuz. Küçük bir anı olsun derseniz de telesiyeje bindikten sonra aşağıda biri “Gülümseeeyinnn” diyerek fotoğrafınızı çekiyor ve zorunlu olarak o anı ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Tabi cüzi bir miktar ücret ödeyerek. Bunu almak zorunda değilsiniz bu arada. Şahsen ben almadım.

          Bu pistleri Ege’ ye yakın pistler içinde Uludağ ve Denizli ile karşılaştırmak gerekirse pistlerin daha uzun oluşu kayak ve snowboard keyfi yaşamak isteyen herkesi cezbedebilir. Hatta ve hatta ilk pistten Bubble’ a kadar telesiyej ile giderseniz ki bu yaklaşık yarım saatiniz alacaktır. Geri dönüşünüz bir saati bulabilir ve snowboard ile bunu daha da uzatabilir uzun uzun kaymanın keyfini yaşayabilirsiniz. Diyelim ki acemi olarak bu piste geldiniz. Mavinin yanında kırmızı pistler de bir hayli fazla lakin pistlerin sürekli yeni bir kol oluşturmasından dolayı sizler dik pistlerden daha çok dönebileceğiniz ve hız kazanmadan ilerleyebileceğiniz pistlere yönelebilirsiniz. Ayrıca Bubble ve T-Bar pistleri arasında bir miktar keyif yapabilir daha sonra ilk başlangıç pistine kadar bu keyfi devam ettirebilirsiniz. Mola vermek isterseniz ikinci alandaki kafeye geçip dinlenirsiniz.

         Bizim gittiğimiz gün Ankara ve İzmir’den gelip kayak yapmak isteyenler oldu lakin birkaç günlük yağmur yağışının ardından iyice eriyen karlar kayak zevkinin minimuma düşürmüştü hatta o kadar çözülmüştü ki sakatlanma bile yaşanabilirdi. Bunu yazıyorum ki kayağa gitmeden önce mutlaka gideceğiniz yerler hakkında 2 gün önce teyit alın. Hava durumu ve kar durumunu öğrenmeden gittiğinizde bütün tatil programınız yarım kalabilir. Kayak merkezlerine ait mobese kayıtlarını da inceleyebilirsiniz. Ben kayak keyfini bu bölgede zaman zaman yaşadım zaman zaman yaşayamadım fakat hiç gitmeyenler için kılavuz olmak adına her yerini inceledim. Bugünlerde yine kar yağdığını görebiliyoruz. O zaman fırsat bu fırsat gidelimmm. 

        Daha önce de belirttiğim gibi gitmek isteyenler için kılavuz oluşturmak adına bu yazıyı kaleme almak istedim. Yukarıdaki bilgilerden başka aklınıza takılan bir soru olursa instagram üzerinden keyifle yanıtlarım. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Şimdilik hoşçakalın.