Özellikle sıcak havalarda kurduğumuz kamp yaşamı genellikle deniz kenarında olduğundan hep bir kano ihtiyacım vardı. Aksiyon kamerası ile güzel çekimler yapıp denizde ilerlerken bir yandan da spor yapmaya devam edebilmek çok keyifli görünüyordu fakat başta fiyatı daha sonra da boyutu nedeniyle çokta cesaret edemedim. 2800.00 TL’ den başlayan ama patladığında problem yaratacak ürünlerden tutun da 8-10.000 TL’ lik Fiber veya Poliüretan kanolar da hiçbir şekilde işime yaramayacak olduğundan uzun süre beklemiştim.

        Şimdi arabanın neresine(!) bu kanoyu sarabilirim. 4*4 arazi aracı olsa bile ben nerede saklamalıyım. Belki özel üretim güvenlik geliştirilebilir lakin astarı yüzünden pahalı gelecek bir kere arabamı değiştirmeliyim diye düşündüm hep. Ne kamp yerinde ne de evde bununla uğraşmak çok zaman alacaktı. Bir ara arabanın arkasına küçük tekne aparatı gibi birşeyler alıp üzerine mi koysam dedim ama o da trafikte ne kadar güvenli olabilir diye düşündürünce vazgeçtim. Sonrasında bir hafta sonu ziyaretimde Decathlon’ da denk gelmiştim ITIWIT’ e. 

Canlı renkleri ilgimi çekince incelemek istedim ve aslında çok çok keyifli bir deniz aracı olarak her yerde taşıyabileceğimi farkettim.

Fiyatları da piyasaya göre çok ucuz. Tek kişilik 749.00 TL, İki kişilik 999.00 TL Üç kişilik 1249.00 TL. En güzel taraflarından biri de şişirilebilir olması ve indirilince de çanta gibi taşınabilir olması. Küreklerini de ikiye ayırıp çantasını sıkıştırınca alın size müthiş bir kano üstelik az yer kaplıyor. Çok fazla değil sadece  300 metre açılmanız öneriliyor ama daha fazla mesafede kullanıp güvenilir bölgede kalınca da problem çıkarmadı. Mutlaka can yeleği ile kullanılmalı ve eğer tek kişilik olanı ile açılacaksanız belirtilen sınırlara uymanız tavsiye ediliyor. Ben de sizler için bu ürünü araştırdım. Ürünün güvenli kısımlarından biri de bazı kanolar gibi tek bir yapıdan ibaret değil. 3 ayrı kısım ayrı ayrı şişirilebiliyor ki bu da şu demek. Titanic buz dağına çarptığında hemen dibindeki kapıları kapattılar ve bazı insanlar hatta bu su bölmesinde kalmıştı hatırlarsanız. Bunun amacı suyun diğer bölümlere geçmesini engelleyip gemiyi en yakın karaya kadar ulaştırmasını sağlamaktı.

ITIWIT aynı mantığı kullanmış ve siz 3 ayrı birimi ayrı ayrı şişirince de biri patlasa ki zor gerçekten çünkü iki ayrı güvenlik mantığı ile korunuyor, yine de patlasa bile batmadan kıyıya kadar gelip tamir kiti ile tamir edip yine keyfinize devam edebileceğiniz şekilde tasarlanmış.  En güzel gelen özelliklerden biri de 2 kişilik ITIWIT alıp tek kişi bile kullanabiliyorsunuz. Hadi 3 kişilik bir kano gereksiz olabilir insanların çoğunluğu için ama 2 kişilik alıp her ortamda kullanmak isteyen iki kişi binip açılabilir. Velev ki sabah erken kalktınız ve sabah sporunu yapmaya karar verdiniz. O kadar kolay ki, iki adet şişirilebilir koltuktan birini çıkartabiliyorsunuz ve bunu tutan sadece yerdeki cırt cırtlar ile küçük bir bağlantı. Ayrıca bu şişirilebilir koltukların sırt desteği de ilgi çekici çünkü yormuyor oturunca. Siz bu koltuğun birini çıkarttığınızda ITIWIT tek koltuk için size işaretlenmiş bir yer sunuyor yani şöyle.İki koltuk için çizgiler biraz aralıklı, siz de bu çizgiler üzerine kuruyorsunuz, tek koltuğa düşünce de ortalanmış yerde çizgi var ve bu bölüme kuruyorsunuz. Ürünün bir de bagaj kısmı var. Diyelim ki yanınıza kamera aparatları, çanta yiyecek içecek vb. şeyler alacaksınız önde ve arkada idare edecek kadar bagaj seçeneği de var ki kısa mesafeli küçük adalara hava da iyi ise geçiş yaparken işinizi görecek alan düşünülmüş. Ya da ne isterseniz yanınıza almanız için. İtiraf etmeliyim ki her şey ince ince düşünülmüş ve bu da lazım olursa burayı kullanırım seçeneği bu kano da fazlasıyla mevcut. Kayma kalitesi de Patentli pruva tasarımı sayesinde ve aynı zamanda Kanonun ön ve arka tarafında bulunan sivri uçları sayesinde suyun üzerinde iyi bir şekilde kayabiliyor. Kanonun V şeklindeki ön kısmı, suda yol almayı kolaylaştırıyor.

Teknik Detayları ise tam olara şöyle…

1 – 2 – 3 kişilik seçenekleri ile

Kapasite Tek kişiliktir, maksimum 100kg (220 Ibs)

Takma / çıkarma kolaylığı Çift etkili 1,5 PSI (0,1 bar) el pompası ile 6 dakikada şişirilebilir.

Sabitlik Yanlarda bulunan şamandıralar ve şişebilen geniş taban, iyi bir denge sağlar.

Kayış Performansı Patentli pruva tasarımı, su üstünde daha iyi bir kayma sağlar. 3 salma.

Rahatlık Kürek çekerken ve dinlenirken rahat etmenizi sağlayan yükseltilmiş oturak.

 ————————————————————————————————————————–

Kapasite 1 – 2 kişiliktir, maksimum ağırlık 150 kg (331 Ibs)

Takma / çıkarma kolaylığı Çift etkili 1,5 PSI (0,1 bar) el pompası ile 7 dakikada şişirilebilir.

Sabitlik Yanlarda bulunan şamandıralar ve şişebilen geniş taban, iyi bir denge sağlar.

Kayış Performansı Patentli pruva tasarımı, su üstünde daha iyi bir kayma sağlar. 3 salma.

Rahatlık Kürek çekerken ve dinlenirken rahat etmenizi sağlayan yükseltilmiş oturak.

————————————————————————————————————————–

Kapasite  2 – 3 kişilik, limit ağırlık 230 kg (507 Ibs).

Takma / çıkarma kolaylığı Çift etkili 1,5 PSI (0,1 bar) el pompası ile 10 dakikada şişirilebilir.

Sabitlik Yanlarda bulunan şamandıralar ve şişebilen geniş taban, iyi bir denge sağlar.

Kayış Performansı Patentli pruva tasarımı, su üstünde daha iyi bir kayma sağlar. 3 salma.

Rahatlık Kürek çekerken ve dinlenirken rahat etmenizi sağlayan yükseltilmiş oturak. 

TEKNİK BİLGİLER

Şişirme önerileri ve önlemleri

Önce tabanı, ardından %50 oranında ilk şamandırayı, daha sonra da ikinci şamandırayı şişirin. Bölmelerin genel durumunu kontrol edin. Ardından, tümünü 0,1 barı (1,5 PSI) aşmayacak şekilde şişirin. FAZLA ŞİŞİRMEYİN! Tüm sibopları iyice kapatın. Suyun az olduğu (göl vb.) alanlar hariç salmaların 3’ünü de takın. ÇOK SICAK HAVALARDA, yüksek basınç nedeniyle oluşacak zararı engellemek için su dışındayken kanonun havasını biraz indirin. 

Bakım önerileri

Yan bölmelerden biri zarar görürse, fermuar yardımıyla şamandırayı uzunlamasına açıp bölmeyi çıkarın. Tabanı, cırt cırtlı bantları açarak çıkarabilirsiniz. 1. durum: Şamandıranın üzerinde delik oluşursa, onarım kitini kullanarak yama yapabilirsiniz. 2. durum: Delik, birleşim yerinin üzerinde oluşursa; lastiği değiştirmek için DECATHLON mağazasının atölye servisine başvurun. 

Toplama ve katlama kolaylığı

Kısa mesafeli taşımalar için yeni 2016 model taşıma çantası. Kolay kilitlenen yeni 2016 model salmalar. Kanoyu kurutun ve 3 “boston” sibobunu gevşetip kanonun havasını indirin. Yan şamandıraları tabanın üzerine doğru kıvırın. Havayı boşaltmak için ters taraftan başlayarak siboplara doğru yuvarlayın. Rulo haline getirdiğiniz kanoyu çantanın ana bölmesine yerleştirin. Fermuarı kapatın ve sıkma kayışı yardımıyla bağlayın. 

Kayma kalitesi

Patentli pruva tasarımı: Kano, ön ve arka tarafında bulunan sivri uçları sayesinde suyun üzerinde iyi bir şekilde kayar. Kanonun V şeklindeki ön kısmı, suda yol almayı kolaylaştırır.