Hangi Stock Fotoğrafı Sitelerinden Para Kazanılır? Shutterstock mu Istock mu?

İster editoryal olsun ister commercial olsun insanların uğraşıp çekmek yerine sizin kütüphanenizden almaları daha kolay olan fotoğraflar her daim daha çok satılacaktır.

Amerikada bir gölü çekmek yerine o gölün civarındaki yerleşim yerini çekip koymak satış şansınızı arttırır. Ya da bir amazon kuşlarından birinin fotoğrafı kedi fotoğrafından daha çok satacaktır. Bu konu ile ilgili detaylı en güzel çalışmaları oluşturmanız ise red cevabı aldıkça olacaktır. Tabi ki olayı kişiselleştirmeyin. Red cevabını kişisel almak yerine neden kabul edilmediğini anladığınızda bir sonraki fotoğrafı çekerken bu hataya düşmessiniz. Mesela benim bir Summer fotoğrafım vardı ve ben bu fotoğrafı Canon 1D ile çekmiştim ki tam güneş batımında enfes bir çekim olmuştu ve en çok sattığım fotoğraf bu olmuştu.

Stock foto sitelerinden de biraz bahsedeyim. Istock bu işlere çok uzun zaman önce ücretsiz olarak girmiş sonra da paralı bir siteye dönmüştür ve öncülerdendir. Yine de shutterstock firması da profesyonelliği ile çalışanlarına 4 milyar dolar kadar ödeme yapmıştır. Büyük para değil mi?

Siz de fotoğraflarınızı çekmeye bu bu sitelerden istediğinize yüklemekte acele edin ki para kazanmaya başlayın. Ama unutmayın. Bu işleri yapmak için öncelikle Photoshop ve Lightroom gibi fotoğraf uygulamalarını orta düzeyde öğrenmelisiniz. Ya da vectörel çalışma için Illustrator programını kullanmalısınız. Bu yazının devamında daha fazla bilgi isterseniz yorumlar kısmına yazın sizler için yeni yazılar kaleme almaktan zevk duyarım. Şimdilik hoşçakalın.