Veba ortaçağda 16 milyon insanın canını almıştı. Peki Veba gibi Çin’ den yayılan ve dünyanın gündemindeki coronavirüs için o kadar çok spekülasyon yapıldı ki hangisine inanacağımızı şaşırdık. Kuluçka süresi 10 gün olduğundan Çin’ de bu süre içerisinde bulunup ülkemize gelen hem kendi vatandaşlarımızda hem de turistik geziye gelen insanlarda bu hastalık ne durumda bilinmemekle birlikte bu bilinmezlikte hat safhada. Peki ne kadar tehlikeli.

Halsizlik, kırgınlık, ateşin ağır olduğu ve solunum problemleri ile seyreden hayvanlardan buluşan bu hastalıklarda coronavirüs domuz gribine göre çok daha ağır.

Ebdişe etmeniz gereken durum şu. Çin ile ilgili bir bağınız oldu mu? yakın zamanda duyulan İzmirde ve İstanbul’ un Aksaray ilçesinde meydana gelen bir vakanın test sonuçları yakında açıklanacak ama içimizi rahatlatacak açıklamalar şükredelim ki geliyor.

Peki Çin’ de denildiği gibi 30-40 milyon insan hasta mı ya da enfekte mi? Benim de orada bulunan bir arkadaşımla yaptığım konuşmada arkadaşım bu rakamların abartıldığını anlattı. Elbette bu hastalığa yakalanan birçok insan var ama 11 milyonluk şehirde abartılacak boyutlarda da değil. Önlemler gayet başarılı şekilde de devam etmektedir. Hatta 6 günde yapılan bir hastane bile bu izlenimlerimi arttırmaktadır.

En korkutucu soruyu da aslında cevaplamış olduk böylelikle. Çünkü Vebayı tanımlamak gerekirse o dönemde veba da Çin’ in Coronavirüs’ ün bölgesinden çıkmış ve ipek yolu ile dünyaya yayılmıştı. Hatta o dönemde yaşayan 48 milyon insanın 16 milyonu kısa sürede hayatını kaybetmişti. Günümüzde bakılan kayıplara göre bu tanıyı coronavirüs için kullanmak yersiz olacaktır.

Umarım yakın zamanda ilacı olmayan bu hastalığın önüne geçilebilir ve hiçbir canlı hayatını artık bu hastalık yüzünden kaybetmez.