Corona virüs yüzünden evde oturduğumuz bu günlerde evde kendi ekmeğinizi yapmak istemez misiniz? Hem de çok basit şekilde. Diyelim ki evde kalmak istiyorsunuz ve dışarıdaki ekmekten daha hijyenik kendi ekmeğinizi yapmak istiyorsunuz. O halde bu tarifi kendiniz çok kısa sürede evde hazırlayın ve mis kokulu ekmeğinizin tadına varın.

Türk kültürünün de vazgeçilmez bir parçası olan ekmeği un su ve maya ile evinizde kolayca hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz. Eveki fırınınızda kolayca pişirebileceğiniz ekmeğin yapımını sizlere vermeden önce bu şekilde ekmek yapmanın avantajlarından da kısaca bahsetmek istiyorum. Sitemizde de gördüğünüz üzere kamplara gidiyoruz ve odun ateşinde balık ve etimizi yumurtamızı pişiriyoruz. Bazen de birkaç gün kalıyoruz ve ekmekler haliyle bayatlıyor. Oysa bu ekmeği öğrendiğinizde gideceğiniz her ortamda pişirebilirsiniz. Hele evdeee en kolayı.

Malzemeler

“1 kg Un”

“1 Yemek Kaşığı Tuz”

“Yaş maya” kullanacaksanız çeyrek ile yarım arası

Kuru Maya kullanacaksanız “1 Pk Kuru Maya”

Göz kararı su

Derin bir kap içerisinde un ve suyu karıştırın. Unutmayın bu hamur kulak memesi kıvamından biraz daha sıvı olmalıdır. Tuzu da ekledikten sonra mayayı ekleyin ve iyice karıştığından emin olun.

Ben evde kendim yapınca 1 saat 15 dakikaya kabardı ama bazen arkadaşlarım uğraşırken 2 saati bulduğunu söylüyorlar. Kabaca şöyle bakmalısınız. Koyduğunuz kabın yarısında hamurunuz var ve bu hamur kabı tamamen dolduracak kadar kabardıysa tamam demektir.

Eveeet hamurumuz hazır ve kaba yerleştirmeden önce bıçakla veya jiletle hamurun üstünde boydan boya bir çizik atıyoruz. Bu sayede ekmek şu şekilde olacak.

Bir adet püf noktası da vereyim. Fırın içerisine az miktarda su koyarak pişirirseniz daha lezzetli olacaktır. Ayrıca artık kızarmaya başladı. Suyu çıkarıp kuru kuru son halini verin ve çıtır çıtır ekmeğiniz hazır.

Bu günlerde, hemen hemen tüm ev yapımı ekmeklerimi kuru maya ekmeğinden yapıyorum. Ama hayatında hiç ekmek yapmamış insanları teşvik etmek için bu yazıyı yazmak istedim, bu yüzden hızlı etkili kuru mayayı kullandım . Umarım bu süreç göz korkutucu olmaz ve aynı zamanda birkaç gün içinde kendi ekmeğinizi pişireceğiniz anlamına gelir.