Kamp yeri seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk kural doğaya en az zarar verecek yerler seçmektir. Keyif almak ise bu noktadan sonra başlamalıdır. Unutmayın ki doğada bizler misafiriz. Tabi keyif almak noktasında ise güvenlik önlemleri devreye giriyor. Gelin birlikte kamp yerlerindeki olası durumlara bir göz atalım.

         Su Kaynaklarına Yakın Çadır Kurmak : Evet gayet akıllıca gibi görünüyor. Su ihtiyacı durumunda da mesafenin kısa oluşu cezbedebilir ama unutmayalım ki doğada yaşayan hayvanların da su içmeye ihtiyacı vardır ve su kaynaklarını onlar da kullanmak isteyeceklerdir. Tabi sizin onlarla karşılaşmanız da olası. Bu durumlarla karşılaşmamak için en az 100-150 metre uzağa kurmakta fayda var.

           Patikalara Çadır Kurmak : Bizler dağ gezilerine çıktığımızda nasıl patikaları kullanıyor isek doğadaki hayvanlar da daha güvenli olarak gördükleri bu yolları kullanır. Bu yol üzerinde çadır kurduğunuzda ise çok büyük olasılıkla bu yolu kullanan bir hayvanla karşılaşabilirsiniz. Başka bir dipnot ise çadırınızı başka bir yere kurdunuz ama patika kullanmak zorundasınız. Şarkı söyleyerek ya da yüksek sesle konuşarak ilerlerseniz ileride bir çalı dibinde uyuyan ya da dinlenen bir canlı sizi duyacaktır ve fark edecektir böylelikle siz daha varmadan uzaklaşmaya başlayabilir. Tava ve tencereye vurarak ses çıkartabilir ve kendinizi fark ettirebilirsiniz. Aksi halde bir anda önünüzde bitebilir. Bu durumda da saldırma riski var. 

          Dere Kenarlarına Çadır Kurmak : Çok rastlanılmasa da yine de zaman zaman kuzeydeki gibi yağmuru bol bölgelerde ani bir yağış durumunda taşkınlar ve sel meydana gelmektedir ve sel riski çadırınızı da tehdit edebilir.

           Heyelan Riski Taşıyan Bölgelere Çadır Kurmak : Gözle görülebilir yerlerdir aslında. Daha önce o bölgede heyelan olup olmadığını kontrol ederseniz öğrenebilirsiniz. Diyelim ki öğrenemediniz ve siz göz kararı seçmelisiniz. O vakit fotoğraftaki gibi yerlerden uzak durun ve daha açıklara kamp kurmaya gayret gösterin.

            Kayalık Bölgelerde Çadır Kurmak : Dik Kayalık Bölgelerde çadır kurmanın sakıncası ise gece yarısı kafanıza arabanız büyüklüğünde kaya düşebilir. Daha küçük boyutları bile ağır hasarlı olabilir. Açıklarda olmakta yine fayda var.

             Dağların Yükseklerine Çadır Kurmak : Eğer zirveye yakın yerlerde çadır kurucak iseniz bir kez daha düşünün. Yüksek yerler yıldırım düşmesi durumunda en tehlikeli yerlerden biridir. Hele ki tekil olarak ağaçlar var ise direk olarak hedef olabilirsiniz.

             Ormanda Yan Yatmış Ağaçların Altına Çadır Kurmak : Eğimli arazilerde yan yatmış ağaçlar bulunabilir, siz de böyle bir ağacın altına çadır kurduğunuzda ağacın çadırınıza devrilme ihtimali yüksektir. Ya aksi tarafına kurun ya da başka bir bölge bulun.

          UNUTMAYIN Kİ GÜVENLİĞİNİZ ÖNCELİKLİ OLMALIDIR VE DOĞANIN KEYFİNİ ÇIKARTIRKEN DOĞAYA SAYGILI OLMAYI UNUTMAYALIM. HOŞÇAKALIN…