Bir köy düşünün, dabbe filminden alıntı gibi. Evler bomboş, yıkılmaya başlamış ve dökülmüş, sokaklarda yaşanmışlıkların artık kalmadığı ! tamam tamam ajite etmiyorum bu köyü gezerken keyif aldım 🙂

Bir tepenin yamacına kurulmuş ve Rumlar döneminden kalma Kayaköy‘ün geçmişi İ.Ö. 3000’lere kadar gidiyor. Cumhuriyet döneminde savaşın bitmesinin ardından 1923 yılındaki Yunanistan ile mübadele anlaşmasıyla terk edilen ve Türkler’in yaşamaya başladığı köy, 1957’deki Fethiye depreminden etkilenmiş.

Evlerin her biri yaklaşık 50 m2 ve yaklaşık 350-400 tane terkedilmiş konut var. Evler taş ev olmasının yanısıra manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler olarak kullanılıyor imiş.

5000 yıllık geçmişe sahip Hayalet Köy olarak anılan bu köyü ben yaklaşık 1,5-2 saatte gezebildim. Yukarılara çıktıkça üstten manzarası daha da güzel görünüyor. Yukarıda da belirttiğim gibi 1957 yılındaki depremle evler harabeye dönmül durumda maalesef. İyi bir restorasyon ile eski görünümlerine kavuşabilecek köy şu an için canlı müze niteliği taşıyor.

Gelelim nasıl girebileceğinize. 2021 Ağustos itibariyle giriş fiyatı 12,50 TL idi. Daha önce Efes Antik Kentinde aldığım Müze Kart sayesinde ücret ödemeden giriş yapabildim. İçeride iki adet kilise de var fakat içini gezemiyorsunuz çünkü yıkılma tehlikesi uyarısı var. Şirincedeki kiliseye girdiğinizde küçükte olsa eski zamanlardaki ruhu hissedebiliyorduk hatta son zamanlarda restorasyon ile daha güzel hale getirilmiş fakat Kayaköy’ de maalesef bunu tatma fırsatım olmadı. Umarım bir sonraki sefere görme şansı bulabiliriz.

Köyün en sonunda gezinti yaparken bir evde hala eski eşyaların olduğunu görüp hemen içeri daldık. Tabanını kontrol etmeden girmek bile istemedim çünkü ahşap taban çok sağlam görünmüyordu ne yalan söyleyeyim. Ama siz girin ben kontrol ettim sağlam 🙂 İçeride tavla okey eski radyo ve bilumum efendime söyleyeyim malzemeler var. Artık Rumlar mı yoksa mübadelede gelen Mübadil Türkler mi bu oyunlara düşkün bilmiyorum fakat içeride gazozuna bir el tavla atabilirsiniz.

Bu köy gezmeye değer mi bundan bahsedeyim biraz da. Eğer Antik kentleri ve eski yapıları görmeyi seviyorsanız kesinlikle gidin görün derim. Ben her gezdiğimde eski insanların o sokaklarda gezdikleri anı zihnimde canlandırıyorum ve bu beni heyecanlandırıyor. Türkiye’ de çok fazla antik kent var. Hatta öncesinde de Amintas Kral mezarlarını gezme fırsatı buldum ki orası da gayet ilgi çekici. Her ne kadar küçük bir alanda az bir yapı bulunsa da. Yolunuz Fethiye’ ye düşerse hem şehrin içindeki kral mezarlarını hem de Kayaköy’ ü ziyaret edin derim. Tarihin tozlu sayfalarını azıcık üflemiş olursunuz.

Bir sonraki gezide ve yazıda görüşmek üzere. Hoşçağalın gidiyom ben…